King of Hearts: prawdziwa historia indywidualisty, który był pionierem operacji na otwartym sercu

Gdyby przyznano nagrodę Nobla za chirurgię serca, przyznano by ją pół tuzinie chirurgów, zaczynając od Grossa i Gibbona, a kończąc na Starr lub Favaloro. W środku tej listy znalazłby się C. Walton Lillehei (ryc. 1). Ta książka autorstwa G. Wayne a Millera jest dokładną i rozrywkową biografią Walta Lillehei prezentowaną z jego własnej perspektywy, a także z jego pacjentów i współczesnych mu osób. Czytelnik otrzymuje prawdziwy sens przygody, pilności, ekscytacji i rozczarowań związanych z laboratoryjnymi i klinicznymi badaniami podczas ekscytujących pierwszych dwóch dekad kardiochirurgii. Ci, którzy znali Walta Lillehei, zgodzą się, że jego naukowa gorliwość i osiągnięcia, genialne badania laboratoryjne i odważne innowacje kliniczne, jego ekstrawagancki styl, czasami niespokojne, ale zawsze kolorowe życie osobiste i jego ciężko pracująca, ciężko grająca postać są dokładnie reprezentowane. . Jednym z powodów tej dokładności jest to, że autor spędził czas z dr Lillehei, jego rodziną, pacjentami i współpracownikami, a główne źródła są dokładnie udokumentowane. Aspektem tej książki, która uczyni ją absorbującą zarówno dla lekarzy, jak i świeckich czytelników, jest szeroko zakrojone badanie dokładnych szczegółów życia medycznego i osobistego wielu pacjentów zaangażowanych w wczesne operacje serca Lillehei. Zarówno jego sukcesy, jak i porażki udokumentowane są w osobistych wywiadach i zapisach szpitalnych, dzięki czemu ci pierwsi pacjenci i ich rodziny mają tyle samo bohaterów historii, co sam Lillehei. Książka jest chronologicznie uporządkowana, ale zawiera obfite objaśnienia w postaci osobistych anegdot, opowieści o pacjentach i naukowym opisie, tak że ludzka strona wszystkich aspektów tej opowieści odpowiednio dominuje stronę naukową, chociaż ta strona jest dokładnie opowiedziana.
Styl tej książki jest fikcyjną biografią podobną do tej z The Microbe Hunters, autorstwa de Kruif (New York: Harcourt Brace, 1926). Fakty są tam i są dokładnie przedstawione, ale rozmowy, myśli i emocje są wymyślone, aby wytworzyć nagie kości chronologicznych zdarzeń. Tak więc ta książka, podobnie jak większość dobrych biografii, przybiera jakość lepszą niż fikcja. Chirurdzy, którzy byli współcześni Lillehei, dostrzegą pewne przesady (np. Indywidualista, który był pionierem operacji otwartego serca ) i tylko trochę przesadny podkreślenie osiągnięć Lillehei w stosunku do tych wszystkich, którzy są cytowani, ale nawet te punkty są odpowiednim odzwierciedleniem Osobowość Walta Lillehei. Czytelnik, który chce wczuć się we własne zdanie na temat Lillehei powinien przeczytać jego laureat w Amerykańskim Towarzystwie Sztucznych Narządów Wewnętrznych, zatytułowany Spersonalizowana historia krążenia pozaustrojowego (ASAIO Transactions, 1982; 28: 5- 16).
Każdy autor musi dokonywać wyborów, a Miller spędza bardzo mało czasu na rodzinie doktora Lillehei; na przykład jego genialny brat chirurg, Richard, nie jest wspomniany. Jednak to, co Miller postanowił uwzględnić, jest dokładne, fascynujące, absorbujące i bardzo dobre przedstawienie nauki i życia C. Waltona Lillehei – jednego z niezależnych pionierów chirurgii otwartego serca.
Robert H Bartlett, MD
University of Michigan Medical Center, Ann Arbor, MI 48109-0331

Powołanie się na artykuł (1)
Zamknij Cytowanie artykułów
[hasła pokrewne: objaw hermana, choroba ormonda, mroczki przed oczami ]
[patrz też: ostra przednerkowa niewydolność nerek, zatrzymanie pracy nerek, hiperkineza ]
[więcej w: olx brzeg dolny, leki antycholinergiczne, grzybek tybetański skutki uboczne ]