Nowe strategie terapeutyczne w nadciśnieniu

Różnorodność nowych leków do leczenia nadciśnienia tętniczego jest przytłaczająca zarówno pod względem zakresu, jak i wymiaru. Tylko z tego powodu, traktat o nowych strategiach w leczeniu nadciśnienia tętniczego jest terminowy i dawno spóźniony. Ta książka będzie najbardziej przydatna dla całej społeczności medycznej. Redaktorzy wybrali uznanych ekspertów, aby napisali pracę wieloraką, która zajmuje się podstawowymi problemami klinicznymi, takimi jak kogo leczyć, kiedy leczyć i jak leczyć nadciśnienie tętnicze. Tematyka podzielona jest na dwie sekcje. Pierwsza część książki zawiera rozdział poświęcony terapii niefarmakologicznej nadciśnienia tętniczego, a następnie kilka rozdziałów omawiających poszczególne klasy leków przeciwnadciśnieniowych. Pozostała część rozdziałów poświęcona jest indywidualnym farmakologicznym schematom leczenia nadciśnienia i nadciśnienia, które są skomplikowane przez inne stany, takie jak cukrzyca, choroby serca, ciąża, choroba nerek, zaburzenia mózgowo-naczyniowe i starzenie. Mimo że książka jest niewielka, jej treść jest niesamowita. Omówiono wszystkie aspekty zarządzania lekami. W wielu książkach wielorakich występuje uciążliwe zróżnicowanie stylistyczne od rozdziału po rozdział i niewygodne redundanty. Redaktorzy tej książki zasługują na pochwałę za jednolitość stylu i brak powtórzeń. Książka bardzo mi się podobała. Nie zawiera dodatkowych wykresów i tabel. Każdy rozdział ma doskonałą bibliografię.
Kilka rozdziałów jest znakomitych. Dyskusja na temat nadciśnienia w ciąży jest kompletna, zapewnia doskonały przegląd tego bardzo skomplikowanego problemu i opisuje niektóre praktyczne podejścia do zarządzania. Rozdział dotyczący nadciśnienia tętniczego u osób w podeszłym wieku zapewnia również doskonały przegląd. Chociaż nie można udzielić absolutnej odpowiedzi na temat konkretnych podejść do leczenia u osób starszych, proponuje się kilka logicznych podejść. Ponadto omówiono pułapki w leczeniu nadciśnienia tętniczego u osób starszych. Rozdział dotyczący nagłych wypadków związanych z nadciśnieniem tętniczym jest znakomity, szczególnie w celu upewnienia czytelnika, że istnieje niewiele prawdziwych sytuacji kryzysowych tego rodzaju.
To jest wspaniała książka. W przedmowie redaktorzy wskazują, że wierzą, że przyda się kardiologom, farmakologom, nefrologom i wszystkim praktykującym, którzy zajmują się leczeniem pacjentów z nadciśnieniem . Powtarzam ich sentyment. Jeśli lekarze potrzebują jednego podręcznika, aby zapewnić poradnictwo w opiece nad pacjentami ze wszystkimi postaciami nadciśnienia, książka ta spełni to wymaganie. Wszyscy lekarze leczący nadciśnienie powinni mieć tę książkę w swoich bibliotekach.
Marvin Dunn, MD
University of Kansas Medical Center, Kansas City, KS 66103

[więcej w: homocysteina badanie, guzek na tarczycy, guz na tarczycy ]