Porównanie wpływu otrębów owsa i pszenicy o niskiej zawartości włókien na poziomy lipoprotein w surowicy i ciśnienie krwi ad 8

Obecne dane nie potwierdzają tej koncepcji, ponieważ poziomy cholesterolu w surowicy pacjentów w górnej połowie zakresu cholesterolu nie wykazywały tendencji do zmniejszania się z otrębami owsianymi w porównaniu z pszenicą. Nie ma precedensu, aby zmiany żywieniowe były selektywnie skuteczne u osób z hipercholesterolemią. Zmniejszenie poziomu tłuszczu w diecie i cholesterolu powoduje obniżenie poziomu cholesterolu w surowicy o podobny odsetek u osób z poziomami w górnej lub dolnej części zakresu.28, 34. Kliniczna przydatność otrąb owsianych u pacjentów z hiperlipidemią, nawet jeśli ma Stężenie cholesterolu w surowicy jest potwierdzone w kontrolowanych badaniach, wydaje się być ograniczone przez duże ilości otrąb owsianych, które byłyby potrzebne (więcej niż 100 g dziennie 17, 18), prawdopodobnie niepożądane skutki ze strony przewodu pokarmowego i monotonia całej diety potrzebnej aby zapewnić tak wysokie dzienne spożycie otrębów owsianych. Niniejsze badanie sugeruje, że osoby z prawidłowym lub podwyższonym poziomem cholesterolu w surowicy będą korzystały z diet bogatych w otręby owsiane, jeśli ich spożycie tłuszczu spadnie, aby zrekompensować kalorie otrąb owsianych. Jak również stwierdziliśmy, produkty o niskiej zawartości błonnika mogą osiągnąć ten sam rezultat przy mniejszej liczbie skutków ubocznych ze strony przewodu pokarmowego.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Wspierany przez grant (HL34593) z National Heart, Lung and Blood Institute oraz grant Centrum Badań Klinicznych (M01-RR02635) z National Institutes of Health. Dr Sacks jest laureatem ustanowionej nagrody Investigator Award od American Heart Association, a dr Rouse był Neil Hamilton Fairley Fellow z National Health and Medical Research Council of Australia.
Jesteśmy wdzięczni dr Rayowi Gleasonowi za konsultacje statystyczne, Gregory Krukonisowi i Cory Lenherr za pomiary lipoprotein oraz personelowi kuchni zajmującej się metabolizmem.
Author Affiliations
Z laboratorium Channinga, Departamentu Medycyny i Centrum Badań Klinicznych, Brigham and Women s Hospital oraz Harvard Medical School w Bostonie. Wyślij prośby o ponowne przesłanie do Dr Sacksa przy 180 Longwood Ave., Boston, MA 02115.

[więcej w: jaskolcze ziele, leki antycholinergiczne, guz na tarczycy ]